Linki

liceum logo

Liceum Ogólnokształcące

link powiat

link cieszkow

link krosnice

link milicz

fb icon 325x325

okladka2

Logo ILO Milicz

Druh Bolek

W 30. rocznicę ukończenia szkoły 30 absolwentek i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego  w Miliczu z 1986 roku uczestniczyło w zjedzie swojego rocznika. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Miliczu: prezes Józef Fedorowski i skarbnik Janina Łozińska. 

W sobotę 11 czerwca o godz. 12:00, w sali muzycznej I LO byli uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami: Zofią Kempiak (nauczycielką biologii, wychowawczynią klasy IV a; profil podstawowy), Barbarą Nagel (nauczycielką matematyki, wychowawczynią klasy IV b; profil podstawowy) i Maksymilianem Hanyszem (nauczycielem chemii, wychowawcą  klasy IV c; profil biologiczno-chemiczny i matematyczno-fizyczny) oraz nauczycielami (w kolejności alfabetycznej nazwisk): Januszem Blekiem (nauczycielem fizyki), Kazimierzem Kobusińskim (nauczycielem historii), Bożeną Panek (nauczycielką zpt), Alicją Susser (nauczycielką języka polskiego) i Tadeuszem Szypą (nauczycielem geografii).

Spotkanie w szkole, które trwało 3 godziny, prowadziła jedna z absolwentek 1986 roku –  Małgorzata Posacka (Wachowiak z klasy IV b). Absolwenci przywitali gości i siebie nawzajem krótkimi rymowanymi „Zasadami Absolwenta Rocznika 1986”:

„Nie szukamy siwych włosów.  Łysin też nie ogladamy. Nie patrzymy na wałeczki, które tutaj i tam mamy. Zmarszczek też nie oglądamy na tym licu wiecznie młodym. Nie pytamy: kto?, dlaczego?, kiedy zgubił swą urodę? Nie mówimy o sukcesach: funkcjach, stołkach, saldach, kasach, bo nie mają dziś znaczenia w tych retrospektywnych czasach. Nie sięgamy po historię mężów, dzieci, wnuków… (Boże!), bo ktoś z nas, kto chętnie przybył, zaraz uciec od nas może. Każdy moment tu spędzony ma przywrócić smak tej chwili, gdyśmy w murach naszej budy o trzydzieści młodsi byli”.

Wychowawców, nauczycieli oraz przedstawicieli Stowarzyszenia absolwenci przywitali kwiatami i brawami. Następnie wychowawcy odczytali listę obecności swoich klas, a przewodniczący klas wręczyli swoim koleżankom i kolegom okolicznościowe znaczki, dyplomy i książkowe publikacje ze zjazdów absolwentów, które były prezentami od szkoły.

Prezes SA I LO przedstawił zebranym profil działania Stowarzyszenia i zachęcał do wstąpienia w jego szeregi. Prowadząca i kolega Sławomir Strzelecki (klasa IV c) odczytali ciekawsze, zaskakujące i zabawne fragmenty kronik szkolnych z lat 1982 – 1986. Odczytano życzenia od, z różnych przyczyn nieobecnych, a zaproszonych gości: dyrektor I LO – Iwony Lewandowskiej-Maćkowiak oraz Bronisławy Solińskiej (nauczycielki języka polskiego). Zebrani przy kawie, cieście i owocach oglądali pokaz zdjęc z licealnych lat, na których lepiej lub gorzej rozpoznawali siebie z tamtego okresu i wspominali swój pobyt w szkole. Atrakcją było wejście na wieżę I LO. Dla wielu było to pierwsze w życiu wejście na tę wieżę. Wykonano wspólne zdjęcia tradycyjnie na schodach przed głównym wejściem do szkoły.

Drugim punktem zjazdu było spotkanie o godz. 19-tej w Centrum Edukacyjno Ekologicznym przy PCEiPP w Miliczu. Przy muzyce z lat 80., którą zebranym zapewnił zespół Afekt, absolwenci bawili się, wspominając lata szkolne. Stronę gastronomiczną zapewniła obsługa z  Lawendowego Zakątka.

W trakcie tego spotkania absolwenci wraz ze swoimi wychowawcami udali się na cmentarz, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli: Bronisława Możdżyńskiego (nauczyciela po), Mieczysława Tomaszewskiego (nauczyciela fizyki) i Romana Brzuszka (nauczyciela języka rosyjskiego). Wspomnieniom, rozmowom i wspólnej zabawie nie było końca; ostatni absolwenci zakończyli zabawę o świcie.

Spotkanie po latach miało swój finał w niedzielę, kiedy to odbyła się blisko sześciogodzinna wycieczka do wybranych miejsc wschodniej części Doliny Baryczy. Zaczęto ją w Miliczu o godz. 11-tej od godzinnego zwiedzania klasycystycznego pałacu Maltzanów. Dzięki uprzejmości Dyrektora Technikum Leśnego, Daniela Targosza grupa 13 absolwentów I LO rocznik 1986 mogła zwiedzić ciekawsze historycznie i kulturowo miejsca w pałacu, po których oprowadziła i ciekawie opowiadała Jolanta Cwenar (absolwentka I LO rocznik 1981).

Dalszą część samochodowo-pieszej wycieczki prowadziła koleżanka Beata Walkowiak (klasa IV b), a kierowcami aut byli Krzysztof Olszewski (klasa IV b) i Dariusz Dwojak z cieszkowskiej firmy Kuś. Absolwenci zobaczyli dworek i stary, ogromny platan w Miłosławicach, Szwedzką Górkę w Sułowie i jego zabytki. Pożegnalny posiłek miał miejsce w Karczmie Rybnej w Rudzie Żmigrodzkiej. Uczestnicy zajrzeli również do Rezerwatu Olszyny Niezgodzkie oraz Naturum w Rudzie Sułowskiej. Powrót do Milicza był ostatnim punktem  bogatego w przeżycia spotkania koleżeńskiego absolwentów I LO rocznik 1986.

To był „tłusty” i atrakcyjnie spędzony czas – podsumował jeden z uczestników, inni w rozmowach dziękowali grupie pomysłodawców i organizatorów za świetną inicjatywę i doskonałą organizację.

W spotkaniu po 30 latach wzięli udział następujacy absolwenci I LO z 1986 roku:

Klasa IV a: Beata Markocka (Chroma), Beata Kubów (Głowienkowska), Elżbieta Prabucka (Kokot),  Dorota Bilińska (Lisowska), Ewa Powszek, Ewa Kolasa (Skomra), Renata Wilk, Alicja Kural (Zgrzebna), Iwona Kulikjan (Zimmermann),
Klasa IV b: Marzena Baszczak (Chmielkowska), Krzysztof Krynicki, Krzysztof Olszewski, Jerzy Owsiany, Jolanta Mikołajczyk (Panek), Edyta Dobroszczyk (Szypa), Małgorzata Posacka (Wachowiak), Beata Walkowiak,
Klasa IV c: Dariusz Moczulski, Damian Stachowiak, Małgorzata Szlachetka, Agnieszka Grzemska (Wydra), Monika Stewing (Adamowicz), Aurelia Dorosz (Apathy), Grzegorz Dorosz, Iwona Tarka (Dorota), Małgorzata Jaworska (Ewertowska), Jacek Gilewski, Violetta Grzempowska, Sławomir Strzelecki, Gabriela Mijas (Szabat).

Organizatorzy, czyli grupka stęsknionych za szaleństwem młodości sentymentalnych zapaleńców, dziękują wychowawcom i nauczycielom, wszystkim koleżankom i kolegom za obecność i wspólnie spędzony czas oraz  wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania trzydziestu absolwentów na trzydziestolecie zakończenia szkoły.