Linki

liceum logo

Liceum Ogólnokształcące

link powiat

link cieszkow

link krosnice

link milicz

fb icon 325x325

okladka2

Logo ILO Milicz

Druh Bolek

W sobotę 10 października mury Zielonego Liceum wypełniły się absolwentami, którzy przybyli na zjazd z okazji Jubileuszu 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu. Nasze Stowarzyszenie było współorganizatorem tej niezwykle wzruszającej uroczystości.

z1

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, a potem uczniowie razem z nauczycielami i poprzednimi dyrektorami I LO przeszli do szkoły, gdzie odbyły się spotkania, rozmowy i odwiedziny gabinetów szkolnych. Goście oglądali przygotowane z tej okazji wystawy zdjęć i kroniki szkolne, robili sobie zdjęcia z nauczycielami. Niejednokrotnie spotykali się po wielu latach, dlatego radość i wzruszenie wprost unosiły się w powietrzu.

z8

O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta gala, w której wzięły również udział władze samorządowe, radni gminni i powiatowi oraz dyrektorzy placówek oświatowych powiatu milickiego. Ponad 300 osób zebranych w szkolnej auli obejrzało przepiękną część artystyczną, którą z niezwykłą werwą i dowcipem prowadził nasz kolega – członek Zarządu Stowarzyszenia Absolwentw I LO w Miliczu Adam Aleksandrowicz oraz uczennica III klasy LO Natalia Pałac.

z3

z2

Wzruszającym momentem było zaproszenie na scenę przez panią dyrektor Iwonę Lewandowską-Maćkowiak poprzednich dyrektorów I LO, którzy otrzymali owacje na stojąco. Klucze do bram szkoły w imieniu absolwentów odebrała członkini naszego Stowarzyszenia, maturzystka z 1946 roku Jadwiga Taterką. Głos zabrał także absolwent szkoły z 1949 roku Włodzimierz Mazur, który przepiękną polszczyzna opowiadał o powojennych latach.

z4

Słowa szczególnego uznania dyrektor Lewandowska-Mackowiak skierowała pod adresem prezesa naszego Stowarzyszenia Józefa Fedorowskiego, podkreślając, że nasze Stowarzyszenie współpracuje ze szkołą nie tylko przy okazji Zjazdów i że bardzo sobie tę współpracę ceni. Prezes Fedorowski życzył zebranym absolwentom udanego zjazdu, gratulował dyrekcji i gronu pedagogicznemu oraz opowiedział o przygotowanej specjalnie na tę okazję książce o absolwencie Zielonego Liceum Bolesławie Zajiczku. Książkę przybliżyli gościom Magdalena Fortuniak (redaktor prowadząca) i Marcin Ziętkiewicz – autor i również absolwent I LO. Zaprosili oni wszystkich zainteresowanych na spotkanie promujące publikację, które odbędzie się 23 października w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu.

z5

 Po okolicznościowych przemówieniach włodarzy dyrektor Lewandowska-Mackowiak z dumą ogłosiła, że w tym roku stypendium im. Łucji Skibińskiej otrzyma Aneta Zimach. To właśnie Aneta wraz z Jadwigą Tatarką uroczyście przecięły wstęgę nowej inwestycji przygotowanej specjalnie na zjazd – Skweru Absolwenta, który stanął – rzecz jasna – pod kasztanami. Galę uświetniały wstępy wokalne i instrumentalne uczniów, gromko oklaskiwane przez gości.

z6

Po gali przyszedł czas na dalsze spotkania w klasach z wychowawcami poszczególnych roczników. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko naszego Stowarzyszenia, na którym oprócz książki „Druh Bolek. Opowieść biograficzna” można było nabyć inne publikacje wspomnieniowe Stowarzyszenia.

z7

O godz. 15.00 złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach nauczycieli, a o 19.00 polonezem w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego rozpoczął się Bal Absolwenta, który trwał do białego rana.

z9